Izdvojeno

Blanka Vlašić: Ne treba od nas nitko strahovati, nećemo predlagati nemoguće

Foto: Zagreb Meeting/Renato Branđolica
Autor: Marin Šarec Objavljeno: 14. siječnja 2022.

Blanka Vlašić vrlo je ambiciozno započela mandat predsjednice Komisije sportaša Hrvatskog olimpijskog odbora. Oko važnosti te komisije nimalo ne dvoji, baš kao ni oko njezinih glavnih ciljeva i metoda djelovanja.

„Ha, ako je ambiciozno to što smo već na prvom sastanku imali kvorum – a znamo kako je zbog njihovih obaveza teško okupiti sportaše iz različitih sportova na jednom mjestu i u isto vrijeme – onda sam ga uistinu započela ambiciozno. Ali, za ozbiljno, ova komisija je važna zbog toga da se glas sportaša čuje u Hrvatskom olimpijskom odboru i da se njihove potrebe uvaže i ispune na najbolji mogući način“, započela je Blanka i predstavila članove svoje komisije čija su imena, zapravo, svima jako dobro poznata:

„U komisiji su aktualni olimpijski doprvak u vježbi na preči Tin Srbić, osvajačica olimpijske bronce u Pekingu Snježana Pejčić, hrvački olimpijac Božo Starčević, trostruka olimpijka u skijaškom trčanju Vedrana Malec, bivši svjetski prvak u kickboxingu Dino Belošević, aktualna svjetska prvakinja u judu i najbolja sportašica Hrvatske 2020. Barbara Matić, četverostruki skijaški olimpijac Natko Zrnčić Dim, zlatni vaterpolski olimpijac Maro Joković i bivša svjetska prvakinja u sportskom ribolovu Ardena Bajlo. Jasno vam je i iz sastava komisije da ona ne može biti drukčija nego ambiciozna.“

Ambiciozno društvo zasigurno ima i ambiciozne ciljeve, a oni su…

„Svatko od nas ima neki osobni cilj, ali morali smo se dogovoriti što je nama svima zanimljivo i što je, zapravo, u interesu hrvatskog sporta u smislu budućnosti. Složili smo se da je poražavajuća činjenica to što se sve manje djece i mladih bavi sportom i naš je veliki izazov da populariziramo bavljenje sportom. Nije nužno da ta sportska aktivnost rezultira vrhunskim rezultatom, nego da ona postane i ostane dio života onih koji se bave sportom. Sport donosi puno pozitivnih učinaka onima koji se njime bave, nije tu riječ samo o fizičkom i mentalnom zdravlju. Tu je i kreativnost i samodisciplina i još sto drugih stvari. Sport djeci donosi puno koristi u sadašnjosti i još puno više u budućnosti“, rekla je Blanka i pojasnila na koji način Komisija sportaša namjerava popularizirati bavljenje sportom:

„Moramo iskoristiti našu medijsku eksponiranost kako bismo to promovirali. Jednako je važno i susresti se s djecom, pa ćemo pokušati obići cijelu Hrvatsku i ići po školama. Moramo govoriti o važnosti tjelesnog odgoja, predmeta koji je trenutačno u očima djece i roditelja vjerojatno najmanje važan, a jako je važan. Moramo motivirati i nastavnike tjelesnog odgoja da što profesionalnije i predanije pristupe nastavi tjelesnog jer to je najbolji način kako djecu od najranije dobi zainteresirati za sport. Roditeljima, pak, moramo predočiti statističke i znanstvene podatke koji govore u korist sporta.“

I Komisija sportaša HOO-a, međutim, ima svoj uzor. Članovi komisije dogovorili su se medijski prezentira rad Komisije sportaša Hrvatskog gimnastičkog saveza kao pozitivan primjer funkcioniranja jednog takvog tijela.

„Naš je cilj da svaki sportski savez ima svoju komisiju sportaša, a bilo bi sjajno kada bi ju imao i svaki klub. Hrvatski gimnastičari su se zahvaljujući upravo angažmanu njih samih organizirali i napredovali čak i u vrijeme najstrožih mjera uslijed pandemije COVID-a. Pričao nam je Tin Srbić da su u vrijeme kada nije bilo natjecanja napravili natjecanje između sebe po posebnim pravilima, što im je omogućilo da održavaju formu i natjecateljski ritam. I predsjednik njihovog saveza Marijo Možnik je mlad i vrlo angažiran čovjek na svim poljima. Napravit ćemo jednu reportažu o aktivnostima Komisije sportaša Hrvatskog gimnastičkog saveza kao primjer  drugima.“

Komisija se zalažete i za realizaciju programa potpore dual karijere sportaša. Tema je to o kojoj se sve više priča.

„To obuhvaća jako puno aspekata i zaslužuje posebnu temu i prostor. Sportska karijera može biti poprilično nesigurna i dobro je da sportaši imaju i svojevrsnu sigurnosnu mrežu iza sebe. Znamo da jedna ozljeda može značiti nenadan kraj karijere i svih naših snova. Cilj dual karijere je, između ostaloga, da se omogući što lakše školovanje vrhunskim sportašima ili onima koji to tek trebaju postati. Znači, razumijevanje od strane njihovih škola i fakulteta, posebni programi prilagođeni njihovim potrebama, naročito ako sportaš puno putuje. Snježana Pejčić i Vedrana Malec se aktivno bave tim programom, pa će, nadam se, dobiti priliku detaljnije ga prezentirati i promovirati.“

U Skupštini HOO-a komisiju će zastupati Blanka Vlašić, Tin Srbić i Vedrana Malec. Trebaju li, možda, čelnici HOO-a strahovati od prijedloga i zahtjeva s kojima će se suočiti?

„Ne treba nitko strahovati, strah ovdje ne bi smio postojati u bilo kojem smislu. Mislim da treba samo saslušati naše prijedloge koji će uvijek biti konstruktivni i jako ćemo se truditi da ne predlažemo nešto što je nemoguće. Zanimaju nas rješenja koja su lako izvediva i nama dostupna, ono u čemu i mi sami možemo sudjelovati. Važno je biti realan u svojim prijedlozima, ali važno je imati i potporu Hrvatskog olimpijskog odbora. Predsjednik Zlatko Mateša rekao je da će maksimalno podržati naš rad i naše projekte, pa vjerujem da tu potporu i imamo.“

Blanka saveznike vidi i izvan HOO-a. Među samim sportašima, sportskim savezima, medijima…

„Da, poželjni saveznici su svi navedeni, ali ako moram raditi hijerarhiju sigurno tu vidim prije svih sportaše, posebice umirovljene sportaše, koji imaju i iskustva i nešto više vremena od onih aktivnih. Vidim, zato, puno prostora za aktiviranje bivših sportaša. Što se tiče medija, vjerujem da su mediji uvijek bili i da će ostati na stani sportaša i da njima neće biti problem prenositi javnosti pozitivne stvari koje radimo i da će oni svakako biti naši saveznici“, zaključila je Blanka Vlašić.